WHAT'S YOUR NAME, WHAT'S YOUR NUMBER!

Sail No. Year      Builder     Current Name      Current Owner             Location & Comments

 

1        1937            C                  Triad                        -                          Destroyed by fire

1        1949            Rg                Lindy                 B. Keane                            Aldeburgh

2        1937            C                 Rumajo                     -                           Destroyed by fire

2        1946            S                  Melita                       -                                  Unknown

3        1937            C                  Flight                R. Mulcahy                          Aldeburgh 

4(5)    1937            S                Rosette                    -                                  Unknown

4        1949             S               Thalia              Mortlock                                 Cove

5        1937             C                Georgie                    -                          Destroyed by fire

6        1937             C                Scirocco             M. O'Hare                           Aldeburgh

7        1938             C                Firefly                J. Collins                                Clyde

8        1938             C                Ripple               P. Montague                         Aldeburgh

9        1938             C                Rowan              B. Robinson                          Aldeburgh

10      1938             C                  Minx                    Ferrari                              Cove

11      1939            C                  Roma                 G. Lovelock                         Gourock

12      1950             Rg                Jaro                        -                                 Broken up

13      1939             C             China Grass                 -                     Port Navas, Cornwall

14      1950             Rg                Joco                 S. Flaherty                            Clyde

15      1949             Rb               Blaithe                C. Camp                            Aldeburgh

16      1949             Rb            Celeano II             E.Roberson                           Cove

17      1949             Rb              Mistral                S.Lyon                                  Cove

18      1950             M              Seabhaic                McEwan                             Cove

19      1949             Rb             Murmur II              P. Brooks                          Aldeburgh

20      1949             Rb             Pied Piper          E. Maconochie                          Cove

21      1949             Rb             Shamrock             G. Bruce                              Dunoon 

22      1949             Rb              Daffodil                     -                                  Sandbank 

23      1949             Rb               Finola                D. Hughes                          Aldeburgh

24      1950             Rb                 Zoe                 E. McNeilage                          Cove

25      1950             Rb              Zimmer            M. Gifford &                           Aldeburgh

                                                                       M. Mumbury 

26      1950             Rb                Lufra                P. Brooker                 Mahwah, NJ, USA

27      1950             Rb             Fantasy II             -                                  Lochgilphead

28      1951             Rb             Bluenose                     -                                  Wrecked

29      1951             Rb                Akela                J. Mehew                            Aldeburgh

30      1951             Rb               Thistle             M. Nicholson                          Aldeburgh

31      1952             Rb               Theme               F. Forsyth                              Largs

32      1952             Rb              Onward               G. Turner                              Clyde

33      1953             M               Elizabeth           J.McNeilage                              Cove

34      1954             Rb                Thira              A. Dryburgh                              Cove

35      1954             Rb              Medora              J. Ransome                          Aldeburgh

36      1954             W               Faolag               J. Burgess                            Aldeburgh

37      1955             W              Bracken              M. Alpress                              Essex

38      1956           McK             Calypso              N. Churton                           Aldeburgh

39      1957             N                 Gean                     -                                      Suffolk

40      1958            Rb                 Jean                     -                                 Aldeburgh

41      1959            Rb               Nochte               L. Piggot                          Kyles of Bute

42      1959            B                 Tik Hai            A. DeVenny                               Cove

43      1959            B                  Cirrus             P. Cresdee                             Suffolk

44      1959            B                Carousel           D. Trower                             Aldeburgh

45      1959           McK               Manda              A. Bray                                   Cove

46      1959            B                 Zephyr             G. Jackson                             Loch Awe

47      1959            Rb               Soonah             J. Burgess                            Aldeburgh

48      1960            Rb                Theta            W. Aitchison                             Gourock

49      1960            B              Boomerang      G. Hutchinson                              Largs

50      1960            B                   Vela              R. Fletcher                            Aldeburgh 

51      1960            B                 Winkle             D. Stodart                                Forth

52      1960            B                Tik Hai II         A. DeVenny                               Cove

53      1960            B                 Aurora               N.Dillon                              Aldeburgh

54      1960            B                 Flimm                J. Addy                              Tobermory

55      1960            B                  Trya               T. Mehew                             Aldeburgh

56      1960            B                Mambo        J. Bruce Lockhart                        Aldeburgh

57      1960            S                  Hero             A. MacDonald                            Cove

58      1960           McK              Zillah             S.Jackson                                  Cove

59      1960           BT              Heather                   -                                    Destroyed

60      1960           BT                Fiaro                J.Simmons                        Not identified

61      1960           BT               Myrtle              S. Ferguson                             Clyde

62      1960           BT               Presto                     -                                   Wrecked

63      1961           B            Green Ginger            I. Cook                              Aldeburgh

64      1961           B             Bon Accord                                                      Aldeburgh

65      1961           B                   Lulu                 F. Madde                                Clyde

66      1961           B              Capricorn              A Harper                                 Cove

67      1961           B               Whisper              D. Allen                                 Aldeburgh

68      1961           B                Nauka             G. Symington                              Clyde

69      1961           B             Terpsichore           J. Ford                                    Clyde

70      1961           S                Dolphin              S. Roberts                             Aldeburgh

71      1961           B                Shalom              R. Walker                                Cove

72      1962           B               Flamingo            R. Ramsay                             Gourock

73      1961           B                Karelia                S. Star                             Artwork, Brazil

74      1961           B                Pamina           D.Trower                              Aldeburgh

75      1962           F                 Calpe               M. Donald                             Ormsary

77     1961            B                  Judi                 H. Wylie                             Colintraive

78      1962           B                Shalan                    -                            Destroyed by fire

79      1962           B                Cariad            A. Robertson                           Aldeburgh

80      1962           B                  Yogi                     -                                     Wrecked

82      1962           B                  Circe               D. Sprake                             Aldeburgh

83      1962           B                Ornsay           M. MacDonald                            Cove

84      1962           B                  Sula               D. Farquhar                             Cove

85      1963           B                 Tetra                  F. Jack                               Gourock

86      1962           B                 Astra                 J. Bevan                             Aldeburgh 

87      1962           Rb               Ariel                 M. Young                              Gourock

88      1962           B                  Bora             E. Robertson                             Cove

89      1962           B                 Chiara                     -                                  Destroyed

90      1962          McK          Bruichladdich    M. Fairweather                        Aldeburgh

91      1962           S                  Elan                R. McPhail                            Tarbert

92      1963           B                Sonara                K Hall                                  Cove

93      1963           B              Rowan VI            J. Munns                              Harwich

94      1963           N               Tantivy              A. Morley                             Aldeburgh

95      1963           B                Wildka             C. Semken                            Aldeburgh

96      1963           B                Pippin             E.Stevens                              Aldeburgh

97      1963           B                Fiolair        J. Farquhar Munro                      Loch Duich

98      1963           B            Gaudeamus       E. Maconochie                            Cove

99      1963           B                Malon                      -                                  Broken up

100     1963          B                Leona                      -                                   Unknown

101     1963          B                Igitur              B. Jamieson                              Cove

102     1963          B             Moonshine           A. Burden                                Cove

103     1963          N                Fingal             H. Lightfoot                           Aldeburgh

104     1963          B                Sabre              Z.Robinson                               Cove

105     1964          B                Kismull                    -                                  Rosneath

106     1963          B               Gazelle                     -                                  Wrecked

107     1963          S                 Argo               A.Macleod                             Gourock

108     1964          B                 Lola                 C. Brown                                Clyde

109     1964          B              Electra             A. DeVenny                               Cove

110     1964          B              Hussar           R. Francis & B.                        Aldeburgh

                                                                     Johnson             

111     1964         B              Adelaide              G. Bruce                               Dunoon

112     1964         B                 Vivid              M. Cumming                            Gourock

113     1964         B                Slioch          E & M MacNeilage                         Cove

114     1964         B             Barracuda         D. Richardson                         Aldeburgh

115     1965         B               Aeolus                 S. Clark                             Aldeburgh

116     1965         B               Allegro            C. Bacon & M.                        Aldeburgh

                                                                       Myers 

117     1965         B                Tarka            J. C. McMurtrie                           Cove

118     1966         B                Iceni                  I. Harris                             Gourock

119     1966         B                Echo                  J. Powell                            Aldeburgh

120     1965        Rb        Sandbank Yank                -                                     Sunk

121     1966         N                Iona            A. Graham-Enoch                     Aldeburgh

122     1966         S                Rose                                               

123     1966         S             Thistle II              M.Healey                            Campbeltown

124     1966         B           Grey Goose            M.Caldwell                              Cove

125     1966        Rb              Morag                 J. Rowe                             Aldeburgh

126     1966         B                Meg                 J. Ingleby                               Cove

127     1966         B              Cantyra             Ardmay Outdoor Centre            Arrochar

128     1966         N                Rissa                  D. Fife                              Aldeburgh

129     1966         N               Hotfoot             T. Clayton                            Aldeburgh

130     1966         B               Katriona          N. Johnston                      Donaghadee, N.I.

131     1968         N               Tamaru                 -                                     Aldeburgh

132     1968         B             Beau Geste      C. McDermid &                           Cove

                                                                      J. Inns 

133     1969         B                  Doo               P. Dixey                               Aldeburgh

134     1966        Rb                Rebel            S. Fletcher                             Aldeburgh

135     1991       IBBC            Mosquito      J. Bartholomew                         Aldeburgh

136     1994        AB                 Viva               S. Hunt                                Aldeburgh

137     1995        AB                Whim            S. Fulford                               Aldeburgh

138     2003        AB                 Eden             I. Liddell                                Aldeburgh

139     2003        AB              Tantrum           J. Evans                                Aldeburgh

141     2007        AB                 Fiona           R. Mulcahy                              Aldeburgh 

 N.B. In the cases of 76, 81, and 140, numbers were allocated but boats were never built. 

List of Builders.

Code                      Name                                                              Numbers Built 

 B                      Wm Boag, Largs                                                       65

Rb                     A Robertson & Sons, Sandbank                                   27

C                       J Colquhoun & Sons, Dunoon                                      12

S                       R Shaw, Cove                                                            8

N                       Nunn Bros, Waldringfield, Suffolk                                7

McK                   McKellar's Slipway, Kilcreggan                                    4

BT                     Bute Slip Dock Co, Bute                                              4

Rg                     J Rodger, Glasgow                                                     3

M                      D Munro & Sons, Gairletter                                         2

W                      C Whissock, Woodbridge, Suffolk                                2

F                       Fairlie Yacht Slip, Fairlie                                             1

AB                     Aldeburgh Boat Yard Co, Aldeburgh                            5

IBBC                  International Boat Building College, Lowestoft              1